Tai chi - a harmóniában létezés művészete
Mozgás, meditáció, harcművészet és filozófia, szépség és harmónia egyaránt jelen van a tai chiben. Ez az ősi keleti gyógymód a test, a lélek és a tudat edzése egyszerre, vagyis a teljes embert alakító életfelfogásnak is tekinthetjük.
Szépítő mozgás
Aki lát egy tai chi csoportot gyakorolni, azt biztosan megragadja e mozgásformának a különlegessége. Nem kell hozzá költséges felszerelés, sem speciális edzőruha, még az sem szükséges, hogy szép alakú, kisportolt emberek végezzék a gyakorlatokat: a tai chi egyik ismérve éppen az, hogy az esetlen mozgású, átlagos megjelenésű embereket is széppé tudja varázsolni. A lassú, lágy, finoman megformált, hullámszerű mozdulatok méltóságteljes nyugalmat és harmóniát sugároznak magukból - ez a harmónia ül ki a gyakorlatot végző arcára, ez költözik a tekintetébe is. - A tai chi bármikor elkezdhető, és alighogy elkezdi valaki, szinte azonnal érződik a hatása is: először az illető testét, majd a lelkét is "rendezi" - mutatta be "nagy szerelmét" Andrási Éva gyógytornász, aki 16 éve tai chizik és 8 éve vezet tai chi csoportokat. Nem könnyű megfogalmazni e mozgásforma lényegét, de sokat elárul, hogy nevezik a "harmóniában létezés művészetének is". Az alapgyakorlatok elsajátítása után mondhatnánk, hogy minden ember a saját tai chiját kezdi formálni, hiszen a legfontosabb eleme éppen az, hogyan kerül valaki valódi, élő kapcsolatba saját legbensőbb énjével, hogyan találja meg saját egyensúlyát, testi nyugalmát, lelki békéjét. A nyugati civilizációban felnőtt embernek nem egyértelmű test-lélek-tudat hármas egysége: mi ezt valamikor a gyerekkorunkban elvesztjük, annál nagyobb érték, ha a tai chi gyakorlása közben rátalálunk erre a belső harmóniára.Gyógyító gyakorlatok
A tai chinak nincs ellenjavallata, bárki, bármikor hozzáfoghat. Még mozgáskorlátozottak számára is hozhat kellemes meglepetést: Andrási Éva praxisában sok jó példa bizonyítja, hogy különösen a gerinchez kapcsolódó betegségek esetében rendkívül jó hatású. Ez a több ezer éves mozgáskultúra a taoizmus filozófiájához kapcsolódik. "Ha sokat beszélsz, sokat tévedhetsz: tedd, és megjön a válasz" - int az ősi bölcsesség. Valóban így van ez a tai chival is: minden gyakorlás kamatozik, az embert visszavezeti a saját erejéhez. A kedvező változás először a testen jelentkezik: a lassú mozgás, a mély légzés, az energiafeltöltődés során, a gyakorlás által gyógyulnak a diszharmóniák, egyenes testtartás, gömbölyű izomformák alakulnak ki, a görcsös izmok ellazulnak, az egyensúlyérzék erősödik. Nyugodtabb, harmonikusabb mozgás alakul ki: a lassabb, átélt mozdulatsorok segítenek levetkőzni az évek során rárakódott sémákat, indulati töltéseket, amelyek az izmokba voltak kódolva. Mozgásszervi panaszok, gerincbántalmak (gerincsérv, discopatia, nyak- és derékfájdalmak, csípőproblémák) esetén is látványos javulást hoz. A kínai tapasztalatok szerint még a nyugaton gyógyíthatatlannak tartott szklerózis multiplex ellen is jó hatást ér el az életenergia növelésével.Nemcsak a test, hanem a lélek is gyógyul: a gyakorlatok olyan fokú koncentrációt igényelnek, ami szinte elmossa a napi stresszt, a fejfájást, sőt oldja a régebbi fóbiákat, szorongásokat, görcsöket is. A résztvevő közvetlenebb, derűsebb, toleránsabb, szabadabb lesz. Ezt el lehet érni néhány hét és több év alatt is, a gyakorlás sűrűségétől függően. Depressziósoknak is sokat segíthet, hiszen ha valaki élő kapcsolatba kerül önmagával, visszatalál saját erejéhez, egyensúlyához, az már jó úton van a teljes gyógyulás felé.
Kismamáknak ajánlott
Andrási Éva rendszeresen tart kismamáknak is tai chi foglalkozást. Minden nőnek fokozottabban szüksége van arra, hogy tudjon erőt meríteni, feltöltekezni, mivel a modern élet különösen nagy terheket ró rájuk, a folyamatos hajszában hamar kimerülnek - mondja. A tai chi megtanítja őket arra, hogyan találjanak saját magukban erőforrást, hogyan tehetik rendbe saját testüket-lelküket. Ha ez sikerül, akkor képesek másoknak is adni, családjuk felé is sugározni ebből a megtalált lelkierőből, nyugalomból. Várandós kismamáknak a tai chi kiváltképpen ajánlott: a mozgásban átélt ellazulás, "mozgásmeditáció" elsimítja esetleges görcseiket, szorongásaikat, és olyan békével és nyugalommal tölti fel őket, amely ideális ebben az élethelyzetben saját maguk, a magzatuk és a környezetük számára egyaránt.Meditációtól a harcművészetig
Tai chi tanfolyamok sokfelé találhatók. Van olyan kurzus, amely e mozgásforma eredeti, harcművészeti jellegét domborítja ki, és olyan is, amely inkább az ellazulást, a harmóniát keresi benne. Az alapgyakorlatokat azonban bármelyikkel el lehet sajátítani, és idővel valamennyi elvezet a lelki egészséghez. Könyvből, videóról is meg lehet tanulni, ha nehezebben is, de kár lenne lemondani a személyes visszacsatolás, korrekció lehetőségéről, amellyel az edző segítheti a gyakorlót. Ha valaki elsajátítja, akkor önmaga is tudja majd végezni, el tudja juttatni magát a vágyott harmóniába, nyugalomba.
Gyógynövények
Nincs olyan emberi település, és nincs olyan civilizáció, ahol a természetes környezet nem számított volna minden időben a gyógyhatású szerek kincses bányájának. Őseink bámulatos megfigyelőképességgel és éleslátással tárták szélesre a gyógynövények és természetes gyógyszerek tárházának kapuját. Nemzedékről nemzedékre örökítették át ezt a tudást. E tekintetben talán az ősi Kínában halmozták fel a legtapasztalatibb és legmélyebb ismereteket. Aztán a római birodalom figyelemreméltó haladást ért el a betegségek megelőzésében, a higiéniás körülmények javulásának köszönhetően. Megoldották a víztisztítást és a szennyvízelvezetést, de ismerték a fertőzés fogalmát is és járványok idején elkülönítették a fertőzötteket. A római orvoslásnak kiemelkedő alakja Dioscorides megalkotta minden idők egyik legátfogóbb herbáriumát, benne 600 gyógynövény leírásával és illusztrációjával. Az ezt követő korszakban szédületes fejlődésnek indult az orvoslás és benne a gyógynövények alkalmazása és a belőlük készült főzetek használata bekerült a köztudatba. Kolumbusz felfedezte Amerikát és addig ismeretlen gyógynövényeket hozott Európába. Az anatómiai ismeretek gyarapodása /hála például a reneszánsz géniuszának Leonardo da Vincinek,/ oda vezetett hogy a gyógyítok egyre hatékonyabban szálltak szembe egyes addig gyógyíthatatlanak hitt betegségekkel. Ez a-kor azonban még bővelkedett a sok tízezer áldozatot követelő járványokban elég ha csak a pestisre gondolunk. Azt ezt követő évszázadokban felfedezték a betegségekre igazán hatni tudó növényi és állati eredetű alkotó anyagokat, és azok hatás mechanizmusát és összetételét. Lassan megindult a „Nagyüzemi” gyógyszergyártás. Korunk embere, szinte nyakló nélkül szedi be a különböző kemikáliákat vélt vagy valós panaszaira. Feledésbe taszítva őseink a természetből merített hatalmas tudását. Az alábbiakban egy kis összeállítást készítettem az általam fontosnak gondolt gyógyhatású növényekből. Természetesen a teljesség igénye nélkül, hiszen a föld anya tudása kimeríthetetlen....
Fehér fagyöngy
Kislevelű hárs (Tilia cordata)
Stresszoldó gyógynövények
Fekete bodza (Sambucus nigra)
Fülgyertya
Az ősi időkben, és napjainkban is egyre inkább kedvelt módszer a fül és melléküregeinek tisztítása fülgyertya használatával. Dél-Amerikában ma is végzik a fül gyógynövényekkel való füstölését és a fülgyertyázást.
A fülgyertya-használat egyszerűsége és a fülgyertya hatékonysága miatt terjedt el Európában is
Az emberi fül nem megfelelő higiéniája gyengítheti a hallójárat átjárhatóságát, minek következtében a hallás minősége romlik és mikroorganizmusok telepedhetnek meg a fülben, ami különböző egészségügyi problémákhoz vezethet. Ebben az esetben ajánlott a fülgyertya használata.
A fülzsír a hallójárat külső részén képződik, természetes körülmények között a fülzsír védi a fülcsatornát a különféle fertőzésektől.
Amikor viszont a fül higiéniája nem megfelelő, vagy korunk egyik súlyos problémája, a helytelen táplálkozás, stressz, munkahelyi ártalom hatására nagyobb mennyiségben képződik, felhalmozódik, akkor úgynevezett fülzsírdugó keletkezik. Ebben az esetben ajánlott a fülgyertya használata.


A fülgyertya helyettesítheti a klasszikus fültisztító pálcikákat, amelyeknek használata megsértheti a fület.